Jacob Baytelman

Building software since 1998

Innovations of Tomorrow Projects Contact me

Представник Головного Вченого стартап-націїЩе не висохла на вустах кава, випита під час айтішно-меблево-торгової місії до Ізраїлю, як довелося мені відправитися на зустріч з представником Головного Вченого стартап-нації. Є в Ізраїлі така посада, і обіймає її добродій, що має владу, окрім всього іншого цікавого і не дуже, надавати стартапам гранти на розробку інноваційних проектів. Тільки проекти мають бути реально інноваційними, а не лажовими (чергову кріптобіржу або клон убера нє прєдлагать) - що і перевіряє представник Головного Вченого.

От і відправився я зустрічатись із тим представником, вражати його і всіляко телепатувати йому ідею щодо фінансування нашого проекту, тому що час і натхнення разом з фінансуванням значно корисніші дла стартапів, ніж просто час і натхнення. Але несподіванка спіткала там, де ніхто й не чекав.

Заслав Головний Вчений до нас дідка сивого, але не без почуття гумору. Дві з половиною години розповідав нам дідок байки, не забуваючи і нас "за життя" розпитувати. Про Інстаграм і Слек дідок щось десь чув, але сам не бачив (чи так, чи прикидується - йди знай), сам колись працював в НАСА на проекті Аполло, і якщо я бачив компьютери розміром з шафу, то він бачив компи розміром з будиночок. Потім дідок ще багато де працював, докторат в Стенфорді здобув, керував тисячними командами розробників, коротко кажучи, набрався стільки досвіду, що на 3 вікіпедії вистачить.

Перш за все допитувався до дрібніших подробиць наших кар’єр - від старших класів школи, універів, дипломних робіт до першої роботи, другої, третьої - чому саме те обирали чи інше, чому звільнялись, що робили, і все в деталях! Які іспити складали? Як тезу захищали? А розкажіть про перше завдання на першій роботі, будь ласка? Пригадайте всі свої підвищення? Чому закінчили кар’єру найманого працівника і подалися у підприємці? А як із ентерпрайсу на вільні хліби відважилися? А де брали замовників?

Дідок ввічливо зупиняв, обриваючи наши розповіді - йому ж все моментально відкривається, з його досвідом він вже знає, що у мене в голові крутиться ще до того, як я дослухаю до кінця його запитання. Його не факти цікавлять, а реакція. І я це розумію, а також знаю, що не буде у мене другого шансу - такі, як він і Волтурі, других шансів не дають, а на гранти Головного Вченого черга довша, ніж колона євреїв, що Мойсей з Єгипта вивів.

Нарешті доходимо до обговорення самого проекту. "Ні-ні, ніяких пауер пойнтів, закрийте ваш ноутбук, давайте будемо спілкуватися" - і наші зазубрені пітчі линуть геть за небокрай, бо вже не ми керуємо презентацією. Дідок на нас просто якись джаз грає, смикаючи усі струни одразу і видаючи нереальні акорди емоцій, жартів і фактів.

По ходу п’єси наш дознавач звертав увагу на мову - стилістика, граматика, семантика - все в фокусі: "А що це за нове слово ви винайшли? Адмін? Що це? Адміністратор - знаю, адміністрування, адміністрація. То що ж воно таке цей ваш адмін?.. А тут в розділі 9 підрозділі 4 вашої пояснювальної записки якось не дуже часи узгоджені, то що саме ви мали на увазі?.. В розділі 5 ви вказуєте на результати робіт професора Н, то що це у вас - теоретичне дослідження? Ми розглядаємо тільки прикладні, а не дослідницькі проекти, виходить ми марнуємо з вами час?.."

Прискипувався до термінології - що ми мали на увазі під "штучним інтелектом" й "ботами", пробіг по стандартних запитаннях про конкурентів, ризики, методи, маркетінг, планування, апскейлінг і нарешті видав, що у нас через тиждень ще співбесіда з іншим консультантом-фахівцем, після чого нам повідомлять про їхнє рішення щодо нашого фінансування.

Такі справи, малята, час лягати спати. Нехай вам насняться веселкові єдинороги, що какають метеликами, щоб ви запам’ятали: інвестують, передусім, у вас, засновників. То як встанете вранці - починайте працювати над собою, щоб виникало бажання в вас інвестувати, і шукайте гідних партнерів. Є питання? Пишіть, зустрінемось, обговоримо за кавою.J.Baytelman July, 2018